Lístky Program Historie O nás
poster

PROGRAM

Blok 1 (12:00)

Simply Beautiful - Himálajský prvovýstup
(vystoupení hosta, Matěj Bernát, 60 minut)

Matěj Bernát je skialpinista, trailový běžec a zubař, který jako první Čech a třetí nejmladší muž dokončil (přechodem Peuterey Intégrale) projekt 82 × 4000. To znamená, že vystoupal na všech dvaaosmdesát alpských čtyřtisícových vrcholů. Do povědomí horolezeckého světa se dostal i překonáním přechodu Vladimíra „Gypsiho“ Tatarky ve Vysokých Tatrách a to v novém, rekordním čase. V květnu 2023 uskutečnil prvovýstup západní stěnou alpským stylem na šestitisícový vrchol Sura Peak s Markem Holečkem.

Jak se lezou 9áčka
(dokument 2023, Lukáš Černý, 32 min)

Jsou pro tebe čísla důležitý? Jestli ne, tak nejspíš lezeš tužku nebo už se roky nemůžeš z nějaký číslovky odlepit. Pokud ale stejně jako pro Vojtu Trojana ano, tak se pojď podívat, jak se tlačí na pilu do těch nejvyšších pater obtížnostní klasy. Jaké je pro něj lézt cesty na své hranici, kde bere motivaci, jak trénuje a jaké jsou jeho další cíle? To vše uvidíte v tomto půlhodinovém snímku, který se většinu času bude odehrávat ve španělském Margalef, ale také zavítáme do jeho rodného Liberce nebo do německé Frankenjury, kde Vojta lezl legendární cestu Action Directe za 9a.

Bouldering v Krasu
(dokument 2023, Lukáš Černý, 25 min)

Nejsilnější pár v ČR? Adam Ondra s Ivou či Kuba Konečný a Ella Adamovská? Nebo Martin a Janča Švecovi? Právě o poslední zmiňované dvojici je tento krátký snímek z boulderingu v Moravském krase. Možná přijde i Will Bosi.

Blok 2 (15:00)

Cesty pískem, žulou,...,životem
(vystoupení hosta, Alena "Ája" Bedrníková, 60 minut)

Lezení mám moc ráda, hlavně na prvním. Ostrý konec lana mi dosedl do života nečekaně a na plný pecky. A byla to ta část mého příběhu, která mi chyběla stejně, jako moudrý král své zemi. Měkký písek je vášní, které se, doufám, nebudu muset ještě dlouho vzdát. Příhrazy, Skalák a Drábky budu navždy milovat. Stěny i spáry prostupovat, a celé to pískoviště drolivou jizerskou žulou prokládat. Pojďte se mnou.

Ostrov čarodějů 2
(dokument 2023, Jan Šimánek, 20 min)

Film Ostrov čarodějů je legendou ukazující pískovcové lezení, lezeckou komunitu a atmosféru doby v devadesátých letech v Ostrově. Jak se na něj podaří navázat v druhém díle? Laťka je vysoko. Není to moc extrémní Karle?

Taťka
(dokument 2023, Jan Šimánek, 20 min)

Martin Stráník má po dvaceti letech na závodní scéně skříně plné zlatých pohárů a přidává další. Jak přelezl stín svého táty, který propadl alkoholismu, jak přelézá pekla na skalách, jak se drží dvě dekády na špičce české závodní scény a přitom je úplně normální? Lezecké p0rn0 s přesahem!

Blok 3 (18:00)

Grónský krysy
(vystoupení hosta, Ján Smoleň a Danny Menšík, 60 minut)

Záběry z dovolené, domácí video a povídání o dovolené u moře na jihu ... Grónska. Tři kamarádi, moře žuly, velké stěny, pečení lososi a trocha toho horolezení a bigwall blues.

Brit Rock 2023: Goddess of Craic (česká premiéra)
(dokument 2023, anglicky / české titulky, 25 min)

Freja Shannon je napůl Irka a napůl Švédka, která leze cesty po vlastním. Vydáme se s ní do kraje jejích předků na irské pobřeží, kde drtí tradiční cesty, ze kterých vám spadne brada a zapotí se vám dlaně. Film také ukáže ne zcela okouzlující cestu, kterou musela projít, aby se stala profesionální lezkyní.

Brit Rock 2023: Shining Stones (česká premiéra)
(dokument 2023, anglicky / české titulky, 25 min)

Lezec Robbie Phillips náhodou objeví málo známou horskou oblast na severu Skotska, když přes ni projíždí autem. Zjistí, že se jmenuje Ben Loyal a že v ní vzniklo několik tradičních cest. Ukáže se, že oblast má velký potenciál pro bouldering a highbally. Ovšem to nejzajímavější je hlavní stěna, která nabízí možnosti pro tradiční prvovýstupy nejvyšší obtížnosti na jednu z největších skal v Británii. Film o vytváření jedné z takových cest v dechberoucí scenérii.

Brit Rock 2023: Helmcken Falls (česká premiéra)
(dokument 2023, anglicky / české titulky, 15 min)

Emma Powell a Neil Gresham se přidají k průkopníkům ledového lezení na unikátním místě Helmcken Falls v Britské Kolumbii. Z tohoto setkání vzniknou nové linky a parádní lezecké záběry z této surrealistické oblasti.

Blok 4 (21:00)

Hurá do Ádru!
(vystoupení hosta, Jan "Tatuš" Žwak, 60 minut)

Nic, co za to opravdu stojí, nepřichází hned. Povídání o cestě za svými sny. Od štramberského kamenolomu přes Čertovky u Lidečka po pořádné pískovce v Čechách. Od hledání Polední po tvorbu adršpašského průvodce. Od Tomášky k Bílé růži. O škole prvovýstupů s Mockem a Cikánem. O dostředivé síle FÁDR a všem, co vedlo ke zjištění, že v Ádru je líp než na světě … V rámci přednášky bude promítnuta premiéra Příběhu cesty "Na srdce neklepej" od kluků z eMontany.

Reel Rock 17: Burning the Flame
(dokument 2023, anglicky / české titulky, 50 min)

Ostrý pokus o volný přelez cesty Eternal Flame na impozantní žulovou jehlu přes šest tisíc metrů vysoké Nameless Tower v pákistánském Karákóramu. Na prvním konci se střídají Barbara “Babsi” Zangerl a Jacopo Larcher. Záběry z dronu, co by vydaly na několik kalendářů, 7c+ pasáže s přiškrceným kyslíkem, ve spárách led a třeskutý mráz. Objektivně jeden z nejnáročnějších bigwallu vůbec. Pustí?

Reel Rock 17: DNA
(dokument 2023, anglicky / české titulky, 30 min)

Seb Bouin má v rukávu přelezy nejtěžších sportovních cest světa. Ve své domácí oblasti ve Verdonském kaňonu pracuje na lezecké lince budoucnosti - krkolomné pohyby po titěrných chytech a stupech, které si na záběrech musíš spíš domýšlet, a to vše v brutálním převisu. Jestli se zadaří, tak se cesta určitě zařadí po bok Flatangerských prásků nejvyšší extra třídy. Seba jistí jeho prošedivělá vetchá matka, která ho přivádí do rozpaků vykládáním historek z jeho dětství. Když ale nazuje lezečky, tak by do rozpaků přivedla nejspíš i tebe.


SPONZOŘI

                       

PARTNEŘI


MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

      

HISTORIE

18. ročník (2022)

17. ročník (2021)

16. ročník (2019)

15. ročník (2018)

14. ročník (2017)

1. až 13. ročník (2004-2016)

O NÁS

Sherpafest je jeden z mála čistě horolezeckých festivalů, který se programově vyhýbá zdánlivě blízkým cestovatelsky outdoorovým tématům (sněhokřuping, hydrotreking, …) plevelícím mnohé ostatní horolezecké festivaly. Původně vznikl jako akce pro kamarády z oddílu HO Sherpclimb. Sherpafest si klade ambiciózní komerční cíle. Vydělat pořádnou rejži, abychom se na after party mohli zlejt nechutně drahou kořalkou.

Na Sherpafestu se pravidelně podílejí následující lidé:

Festivalová honorace/nádeníci Ondra Smrž, Pavel Trnka, Jirka Řehoř, Oldřich Koza
Moderátoři Jáchym Srb (dříve: Marek Holeček, Zdeněk Hák, Jiří Lautner, Ondřej Řípa, Lukáš Pospíšil, Martin Leníček, Janina Dostálová)
Organizační podíl na starších ročnících Ondřej Řípa, Zuzana Bártová, Janina Dostálová

Kontakt:

Sherpafest [Šerpafest]/[Serpafest]