Lístky Program Historie O nás
poster

PROGRAM

Blok 1 (12:30)

Příběh člověka ze skal
(fotografie / rozhovor, Jíří „Prcas“ Slavík, 60 minut)

Také se vám stalo, že si vás z vyučování vytáhnul místní dělník skal, abyste mu pomohli dokončit prvovýstup? Že ne? Nám také ne, ale právě takhle Prcas na písku v sedmdesátých letech začínal a od té doby tam víc než zdomácněl.

Separate reality: Příběh spáry, skrz kterou vidíš do nebe
(dokument, ČR, 2018, 10 minut)

„Ta naše je těžší a hnusnější,“ říká autor cesty Jíří „Prcas“ Slavík, když srovnává slavnou yosemitskou stropní spáru s tou naší pískovcovou, kterou si můžeš vylézt v Ostrově. Pro eMontanu ji leze Ondra „Kolouch” Hrudka.

Od palice k vrtu
(dokument, ČR, 2018, 30 minut)

Petr „Špek“ Slanina v novém dokumentu Honzy Šimánka svérázně v praxi demonstruje vývoj technik osazování kruhů.

Blok 2 (15:00)

Od bačkor po mačky
(fotografie, Jan Kreisinger, 60 minut)

Původem pískovcový lezec se zářezy v mnoha Saských desítkách, první mistr Československa ve sportovním lezení a později horolezec a prvovýstupce ve velkých stěnách světových velehor.

Brit Rock Tour 2018: Brazilian Line
(dokument 2018, anglicky / české titulky, 20 min)

Parta britských řízků vyráží objevovat velké stěny do Brazílie pod vedením legendy Mike Turnera a Steva Longa. Míří ke gigantickému monolitu Pedra Baiana, kde je jejich snem nová cesta v perfektní skále.

Brit Rock Tour 2018: Blood Moon
(dokument 2018, anglicky / české titulky, 30 min)

Film od Alastaira Lee o prvovýstupu 700 metrovou stěnou Tsaranoro Atsimo na Madagaskaru s Robbie Phillipsem, Calumem Cunninghamem a Alanem Carnem. Po začátku volného lezení udeří neštěstí. Alan spadne a ošklivě si zlomí nohu. Začne se odvíjet epické úsilí o transport Alana ze stěny do bezpečí.

Brit Rock Tour 2018: Undiscovered
(dokument 2018, anglicky / české titulky, 10 min)

Dave MacLeod strávil posledních 25 let špičkovými prvovýstupy po celém světě, ale nejčastěji ve svém domácím Skotsku. Film následuje jeho nadšení a ukazuje úsilí, které vkládá do výstupů.

Blok 3 (17:45)

Americký kolečko
(fotografie, Vojtěch Fröhlich, Danny Menšík a Jakub „Květák“ Hanuš, 60 minut)

V hotelu California pod souhvězdím El Kapitán tenkrát začala jedna z nezapomenutelných amerických jízd. Každodenní ohňové rituály nad otevřenou Sierrou Nevadou Torpedo věstily nespoutané krocení spár holýma rukama a nohama, ztracený šípy nad hlavama a indiánský léto před náma! Rychlokurz bigwallového lezení, napínavých lajn a vajíček na tisíc způsobů vytvořily dva nezapomenutelné měsíce, o které se s Vámi pokusíme podělit a dostatečně Vás připravit k odjezdu.

Reel Rock 13: Age of Ondra
(dokument 2018, anglicky / české titulky, 50 minut)

Čas od času se objeví atlet, který předefinuje svůj sport. Adam Ondra, pětadvacetiletý český borec, objevuje nové oblasti možností v lezení. Tento rok přelezl v Norsku cestu „Silence“ obtížnosti 9c, která je novým stropem obtížnostní klasifikace. Film následuje Adama z jeho domova přes Evropu do Severní Ameriky, ukazuje jeho inovativní tréninkové metody a pokusy o to být prvním, kdo přeleze 9a+ na on-sight. Film je neobvyklým a intimním pohledem do života jednoho z největších atletů v životní formě.

Blok 4 (20:30)

Mexiko trip 2018
(fotografie, Ondřej Beneš, 60 minut)

Ondra Beneš společně s Christianem Fascendini o lezení v západním Mexiku a o jejich prvovýstupu na panenskou stěnu v kaňonu Basaseachic.

Reel Rock 13: Valley of the Moon
(dokument 2018, anglicky / české titulky, 20 minut)

Wadi Rum, také znamý jako Valley of the Moon, je kraj pískovcových stěn v pouštích Jordánska. K přilákání lezců ze světa se spojí tým dvou Izraelců s lokálním beduínským průvodcem k vytvoření 500 metrů vysoké cesty. Valley of the Moon ukazuje lezení jako cestu jak překonávat kulturní bariéry, navazovat přátelství a prožívat dobrodružství v jedné z nejvíce dechberoucích oblastí na Zemi.

Reel Rock 13: Up to Speed
(dokument 2018, anglicky / české titulky, 20 minut)

Lezení jako součást olympiády v roce 2020 je velkou příležitostí pro tento sport. Avšak mnoho lezců bylo šokováno tím, že jedna ze tři disciplín v kombinaci bude … rychlostní lezení. Zachary Barr nahlédne do této zřídka provozované disciplíny a do role, kterou může hrát v budoucnosti. Barr se vydá z USA do Francie (kde se moderní rychlostní lezení zrodilo), do Jižní Asie (kde je to oblíbený sport) a završí putování na mezinárodních závodech v Moskvě, kde démoni vybíhají patnáctimetrovou stěnu za méně než šest sekund.

Reel Rock 13: Queen Maud Land
(dokument 2018, anglicky / české titulky, 30 minut)

Tým šesti lezců vyráží na expedici k odlehlým zmrzlým věžím Antarktidy. Jimmy Chin a Conrad Anker se pouští do 1100 metrů vysoké Ulvetanna. Savannah Cummins a Anna Pfaff dosáhnou vrcholu Holtanna. Alex Honnold a Cedar Wright si střihnou 13 různých věží a to včetně délky, kterou Honnold označí za „nejděsivější, jakou kdy lezl“.

Afterparty (pokec & tanec, xx:xx - 02:00)SPONZOŘI

           

PARTNEŘI


MEDIÁLNÍ PARTNEŘI