Sherpafest 2016 (13. ročník)

SF2016 plakat


Program:

Death or Glory (fotografie, Mára Holeček, 60 minut)

Mára se tentokráte s námi zamyslí nad tím zda, proč a kam má smysl lézt, zváží jestli je to vlastně tak zábavné a kolik rizika je rozumné na sebe navalit. Navštívíme s ním různé kopce v Himálajích a centrální Asii, podíváme se na pohoří od Severní Ameriky, přes jižní Patagonii až k Darwinovým horám v Antarktidě. Vše bude v klasickém Márově stylu, odlehčeně a s lehkou nadsázkou.

Linka nad Rájem (dokument, ČR, 2016, 12 minut)

Minulý rok nám vzal dech Tommy Caldwell a Alex Honnold svým smělým alpským prvoprůstupem patagónského hřebene Fitz Roy. Věděli jste, že nejméně stejně hodnotnou hřebenovou výzvu máme i u nás v Čechách? Také roky odolávala, dokud se po Hedvábné stezce nepřiřítil ten správný betonářský tým.

Ománe, Ománe (dokument, ČR, 2016, 30 minut)

Pod kladivy a vrtačkou ověřené údernické party ve složení Benešák, Lautna, Fido a Ještěr vznikla v ománské vápencové stěně Jabal Misht kilometrová, odvážně pojatá cesta za 7c+. Ale jako vždy se kromě lezení dostane i na filozofické aspekty bytí, ukázky gastronomického umění ve stěně a speciální návod jak správně vyjednávat se sponzory a co všechno si pak můžete i v lezeckém a životě dovolit. 

Take Africa (dokument, ČR, 2016, 10 minut)

Drsný jihoafrický bouldery v oblasti Rocklands padají pod nájezdem Dominiky a Kariny jak na běžícím pásu.

Dina (fotografie, Dina Štěrbová, 60 minut)

Dina Štěrbová je známá například prvním českosloveńským ženským výstupem na Cho-You. Jaké bylo lézt v Himalájích v době kdy nejlepší péřový spacák byl ten, který jste si ušili sami se dozvíte v druhém bloku.

Wide Boyz v Ádru (dokument, ČR, 2016, 20 minut)

Tyhle dva Brity určitě znáte. Proslavili se tím, že ve sklepě nadřeli sílu a spárařskou techniku, pak přijeli do států a pokosili tam ve velkém stylu ty nejsmělejší spárové linie. Není proto divu, že si oblíbili i Adršpach! Budou mít dost morálu na lezení bez friendů a magnézia?

Lunag Ri (dokument, GER, 2016, 20 minut)

Mladý rakousko-nepálský horolezec David Lama a veterán Conrad Anker si vyhlédli dosud nevylezený, technicky velmi náročný a téměř sedm tisíc metrů vysoký vrchol Lunag Ri. Budou jejich sponzoři spokojení nebo od nich dostanou po návratu za uši?

Diagnóza: pískař (fotografie, Aleš Procházka, 60 minut)

Máte opravdu rádi lezení na písku? A co se kvůli němu rovnou přestěhovat do Saska? Tak přesně tohle udělal Alešák. Podle jeho slov totiž: „Když se výš nad jištěním zapojí do hry i hlava, tak jsou ty zážitky mnohem pestřejší, bohatší a intenzivnější“. Jak intenzivní zážitky má se svým předsevzetím každý den zapytlit alespoň jednu cestu? Nechme se překvapit.

Reel Rock 11 (první polovina)

Young Guns (dokument 2016, anglicky / české titulky, 27 minut) RRT

Nastupující generaci mladých lezců ze Spojených států rozhodně nechybí sebevědomí. Uvidíme posunutí hranic při přelezu nejtěžšího ženského boulderu v Japonsku a také výpravu za skalpy do norského Flatangeru na cesty Adama Ondry. Budou na ně stačit? Slupnou je jako malinu? Zneuctí mistra? Nebo to bude debakl jako Brno?

Boys in the Bugs (dokument 2016, anglicky / české titulky, 29 minut) RRT

Čtyři roky po sobě trávili Will Stanhope a Matt Segal léto v závěsné posteli na jednom místě v horské stěně kanadského Bugaboos. Jejich posedlostí byla prstová spára obtížnosti 5.14. Dočkáme se konečně filmu série RR bez happy endu?

Patagónsky sen (fotografie, Ján Smoleň, 60 minut)

Slováci Ján Smoleň a Michal Sabovčík zkompletovali trilogii nejznámějších patagonských vrcholů, kterou završili slovenským prvovýstupem na Cerro Fitz Roy s názvem Asado.

Reel Rock 11 (druhá polovina)

Rad Dad (dokument 2016, anglicky / české titulky, 11 minut) RRT

Postrádá vás doma rodina, když se zase jednou utrhnete na výpravu do hor? Vytiskněte si fotku v životní velikosti, vystřihněte ji, nalepte na kartón a postavte ji do kuchyně. Přesně tak to udělal Mike Libecki, jehož vášní jsou samostatné výstupy ve velkých stěnách po celém světě.

Brette (dokument 2016, anglicky / české titulky, 11 minut) RRT

Brette Harrington je domovnicí v žulovém ráji kanadského Squamishe, který vybrousil její lezeckou technikou. A protože v sérii Reel Rock je vždy alespoň jeden film o sólování, tak se na jeden takový její výstup podíváme do Patagonie.

Dodo’s Delight (dokument 2016, anglicky / české titulky, 29 minut) RRT

Čtyři piráti z Belgie a jejich letitý kapitán se na škuneru vydávají z Grónska do fjordů arktického Baffinova ostrova. Mezi hurónským zpěvem s hudební produkcí v lodním podpalubí a opalováním na ledových krách lezou ve velkých stěnách těchto panenských končin.


Sponzoři

                       


Mediální partneři

                  

Sherpafest 2015 (12. ročník)

SF2015 plakat

Program:

Hedvábnou stezkou až k vrcholu Manaslu (fotografie, Martin Šťourač, 60 minut)

Ski Beton Team. Dva dobrodruzi, absolutní nadšenci do freeridu, kteří podstatnou část tohoto roku strávili putováním po Hedvábné stezce a sjezdy vybraných vrcholů v rámci projektu One World, Two Skis. Na konci stezky na ně čeká odměna v podobě osmitisícovky Manaslu a pokusu o její sjezd.

The Citadel (dokument, UK, 2015, titulky, 60 minut)

Hora Citadela je vrchol v pohoří Neacola na Aljašce. Za svůj cíl si ji vybrali britští alpinisté Matt Helliker a Jon Bracey. První alpinistický film natočený technologií 4K nabídne více než nevšední zážitek.

A holky těžší to maj… (fotografie, Alena Čepelková, 60 minut)

Alena ve své době patřila ke světové horolezecké špičce. Společně se Zuzkou Charvátovu-Hofmannovou na sebe upozornila náročnými výstupy přes Alpy po Kavkaz. A je jasné, že jako křehká dívka to neměla mezi drsnými muži právě snadné…

Neuropatolog (dokument, ČR, 2015, 5 minut) eMontana

Příhrazy jsou měkké a lámou se, to je pravda. Ale výjimka potvrzuje pravidlo – najdeš tu stěnu, která je tvrdá jako mramor. I tak vypadá. Už v devadesátých letech lákala mladé nadupané borce: Máru Havlíka, Standu Šilhána a Marcela Tomana. V téhle stěně díky nim vznikla první cesta v Česku, která má hodnocení XIa – jedenáct. Po 23 letech se do světlé linky zakoukal Matěj Svojtka, který ji vylezl letos na podzim. Chyty zůstaly malé a vrchní “krutej morfo bouldr” dává pořád zabrat – pražskému lezci v životní formě trvalo tři výjezdy, než cestu vylezl vkuse.

Obrigado Amigos (dokument, ČR, 2015, 20 minut)

Parta ostřílených českých lezců pod patronací Ondry Beneše vyjela do Brazílie s cílem vytvořit hodnotný prvovýstup v 600 metrů dlouhé skalní stěně utopené v džungli. Plánování prvovýstupů v dalekém a neznámém terénu je samozřejmě značně odlišné od lezení na lokální skále.

Fanda (dokument, ČR, 2015, 15 minut)

Fanda (František Čepelka) je trochu hrabalovský typ. Ztěžka dýchá, belhá se, popravdě krom velkých prstů nemá rysy lezecký legendy. A lezeckou legendou vlastně ani není. Byl v repre, ve vlně Hudy, Cikán, Mocek… Má spoustu důstojných přelezů na písku, v horách, několik morálových prváčů. Možná byl na to, aby zamával s historií moc netrpělivý, moc málo ctižádostivý, nebo moc pil, anebo s ní vůbec mávat nechtěl. Svedly ho bludičky oblastí, které po jménu ani neznáš, hrdina z okraje mapy.

Zápisník víkendového alpinisty (fotografie, Pavel Bača Vrtík, 60 minut)

Bača není profík a přesto podává výkony jako profíci. Poutavé vyprávění o výstupech v severních stěnách Alp a Vysokých Tater s receptem jak to vysvětlit doma a v zaměstnání.

A Line Across The Sky (dokument 2015, anglicky / české titulky, 35 minut) RRT

Traverz Fitz Roy je jedním z výrazných problémů moderního alpinismu: drsná linie přes sedm rozeklaných vrcholů se čtyřmi tisíci lezeckými metry. Kdo by si pomyslel, že to může nakonec být taková psina. Přpojte se k Tommy Caldwellovi a Alexu Honnoldovi na inspirující a chvílemi rozjařený výstup, který jim vynesl prestižní Piolet d’Or.

Dean Potter Tribute (dokument 2015, anglicky / české titulky, 6 minut) RRT

Dean Potter byl jedním z nejvýraznějších dobrodruhů vertikálního světa ve své generaci. Patřil nerozlučně k rodině Reel Rock od jejího založení a vystupoval v dnes již klasických lezeckých filmech jako First Acent, Fly or Die, Race For The Nose a Valley Uprising. Dean Potter tragicky zemřel v květnu – k uctění jeho památky jako kamaráda a spolupracovníka je součastí letošní Reel Rock Tour tento krátký dokument.

Lezecký životopis (fotografie, Petr Bobuláč Čermák, 60 minut)

Od prvovýstupů a prásků na domácího písečku v Českém Ráji, přes Alpy a Severní Ameriku až na dálný Pamíro-Alaj.

High and Mighty (dokument 2015, anglicky / české titulky, 20 minut) RRT

High bally – bouldering kde pád může znamenat vážné zranění – nic pro slabé povahy. Přidejte k tomu vysokou úroveň obtížnosti na hranici možností a věci se můžou vymknout kontrole. Následujte Daniela Woodse v jeho epické bitvě k ovládnutí strachu a vylezení extremního high ballu s názvem The Process.

Showdown at Horseshoe Hell (dokument 2015, anglicky / české titulky, 20 minut) RRT

“24 hours of Horseshoe Hell” je vytrvalostní lezecký závod, kterého se účastní jak elitní tak obyčejní lezci. Je to lezecký ultramaraton ve sluneční výhni, kde laktát a pivo tečou proudem. Jak si obstojí tým Nica Berryho a Masona Earla oproti Alexu Honnoldovi?

Dawn Wall: First Look (dokument 2015, anglicky / české titulky, 15 minut) RRT

Volné přelezení cesty “Dawn Wall” na El Capitana Tommy Caldwellem a Kevinem Jorgesonem bylo historickou události. Celý dokument bude uveden příští rok, ale největší drama z klíčových míst uvidíte již letos.


Festivalové triko

Festivalové triko bude možné koupit přímo na festivalu bez předchozí objednávky. Triko bude vyrobeno trvanlivým sítotiskem. (motiv, plánované barevné varianty)


Soutež

Každý obrázek letošního festivalového trika souvisí s lezením. Většina obrázků je zřejmá, ale některé jsou zapeklitější. Letošní soutěž o hodnotnou cenu sponzorů bude spočívat v určení lezeckého významu všech 34 obrázků. Vítězem se stane ten, kdo spráně určí nejvíce významů. Odpovědi zasílejte na: soutez@sherpafest.cz. Bude-li odpovědí s nejvíce správně určenými významy více, tak bude vítěz vylosován. Vyhlášení a předání ceny proběhne před třetím blokem. Podmínkou je účast na předání ceny – nebude-li vítěz přítomen získá cenu další v pořadí. Ukončení soutěže je v pátek ve 20:00.


Festivalová placka

Kdo přijde ve festivalovém triku z jakéhokoliv předchozího ročníku, tak dostane festivalovou připínací placku (platí do rozdání zásob).


Festivalové bombarďáky

Na četná přání zařazujeme do letošní festivalové garderóby dámské kalhotky.


Sponzoři

                        


Mediální partneři

            

Sherpafest 2014 (11. ročník)

SF2014 plakat

Fotoreportáž:


Prohlédněte si fotky z letošního Sherpafestu (není třeba být registrován na Facebooku):


Festivalové triko

Zbyla nějaká dámská festivalová trička, od každé velikosti pár kousků:
Bílé: M a L
Žluté: M a L
Černé: S, M a L
Výprodejová cena: 200,- kč
Předání po domluvě. Pište na info@sherpafest.cz

Program:

Ve vlasech vítr a pod nehty žula (fotografie, Jiří Švihy Švihálek, 60 minut)

Progresivní úderník českého horolezectví. V poslední době známý především díky extrémním sjezdům, například šestitísícové Ranrapalcy v peruánských Andách, za nějž mu byl Českým horolezeckým svazem uděleno ocenění Sjezd roku 2013. Pro nás si Jirka připravil vyprávění o svých dobrodružstvích na norských Lofotech, kde se zapsal několika prvovýstupy a o expedici na himálajskou Dhaulágiri, o jejíž prvosjezd se pokouší.

Fyrst (dokument, ČR, 2014, 20 minut)

Fyrst znamená islandsky první. V tomto případě ve smyslu poprvé, ve smyslu otevírání dveří a vykračování do neznáma. Příběh pěti slacklinerů a jednoho dokumentaristy o tom, jak se rozjeli za svým snem, o prvním zklamání, o schopnosti jít dál. „Fyrst“ je jméno první highline na Islandu, ta poslední, osmá, se jmenuje“ Takk Takk“, tedy “Díky“. Takk Takk, Islande, za tvou krásu, drsnost, nedostupnost!

Ice Ice Baby (fotografie, Lucie Hrozová, 60 minut)

Křehká dívka se zbraněmi. I tak by šla popsat sympatická Lucka Hrozová, která boduje v jedné z nejextrémnějších disciplín moderního horolezectví – drytoolingu. Vedle skvěle rozjeté závodní dráhy má na svém kontě i přelezy nejtěžších drytoolových a mixových cest.

Stone Free (dokument, UK, 2014, titulky, 30 minut)

AutanaJulian Lines je nejlepší britský sólolezec, který v ústraní přelézá cesty smrdící hodnotou. Známý dokumentarista Alastair Lee sleduje „nejlepšího lezce, o kterém jste nikdy neslyšeli“, kterému ne každý ostrý pokus vyjde. Nutně dojde i na typicky britský černý humor.

V traileru se jedná o část, kde se leze freesolo!

Koruna Himálaje (fotografie, Radek Jaroš, 105 minut)

Žijící legenda českého horolezectví. Radkovi se podařilo, jako prvnímu českému horolezci a patnáctému na světě, zkompletovat všech 14 osmitisícovek – tzv. Korunu Himálaje. Samozřejmě bez kyslíkového přístroje. Tento svůj projekt završil letos úspěšným výstupem na karákóramskou K2.

Průřezový medailon (fotografie, Igor Koller, 60 minut)

Podle svých slov Igor nikdy nebyl typ horolezce do vysokých hor, ale zato mu výborně sedí dlouhé skalní stěny. Za svou dlouhou horolezeckou kariéru vytvořil mnoho prvovýstupů, jak ve svých domovských Tatrách, na českém písečku (Hrana Kalamárky v teplických Chrámových stěnách), tak i v Alpách a Dolomitech (světově významná Cesta přes Rybu v jižní stěně Marmolády). Mimo svou sportovní činnost je Igor dlouholetým předsedou slovenského horolezeckého svazu JAMES.

China Jam (dokument, FR, 2014, titulky, 52 minut)

Skupina francouzských a belgických lezců a hudebníků, kteří po světě hledají neprostoupené stěny, se tentokrát vydává do odlehlého údolí na západě Číny. Nalézají zde přes tisíc metrů vysoký pilíř na téměř šesti tisícový kopec. Tam kde hy-, tam kde hy-, tam kde hysterie by se zmocnila běžných lezců, si tihle borci v závěsné posteli zajamují na svoje hudební nástroje a vzdor vichřici a omrzlinám se hrnou k vrcholu.

Valley Uprising (dokument, 2014, anglicky / české titulky, 100 minut) REEL ROCK 9

Yosemity jsou Mekkou velkých stěn. Celovečerní dokument Valley Uprising popisuje počátky a lezeckou scénu v Yosemitech za posledních 50 let. Film oživuje všechny tamní legendy, od epické bitvy Royala Robbinse s Warrenem Hardingem o nejvyšší stěny, přes havárii letadla s pašovanou marihuanou v roce 1977 až ke stupňujícímu se napětí mezi horolezci a strážci národního parku. Závěr potom patří modernímu trendu závratných sólových výstupů.


Festivalové triko

Festivalové triko bude možné koupit přímo na festivalu bez předchozí objednávky. Triko bude vyrobeno trvanlivým sítotiskem. Pro zobrazení motivu klikněte na obrázek trik.
Sponzoři

                        


Mediální partneři

                  

Sherpafest 2013 (10. ročník)

SF2013 plakat

Letošní jubilejní desátý ročník Sherpafestu proběhne opět v kině Aero v sobotu 7. prosince. S koupí vstupenky neváhejte, minulý ročník měl dva bloky beznadějně vyprodané!

Program:

Spáry kolem nás (fotografie, David Bobr Obročník, 45 minut)

David ''Bobr'' ObročníkBobr je známý spárový lezec, který bravurně ovládá spárové techniky od jedovatých prstovek až po obskurní širočiny, a to jak na pískovci, tak na tvrdé žule. Je společníkem ve firmě vyrábějící textilní vklíněnce UFO pro jištění v pískovcových spárách. Můžeme se těšit na vyprávění o jeho cestě ke spárám a specifických lezeckých technikách, doplněné o fotografie ze zvučných a pro mnohé i děsivých cest.

Horolezecké dokumenty Mirka Šmída (dokument, ČR, 50 minut)

Mirek ŠmídTři krátké autorské filmy z českých pískovců i z velehor, Bojogenes Direct (1984), Dva kroky od vrcholu (1985), Ama Dablam (1986), které i po třech dekádách překvapují svojí nadčasovostí, natočil a osobitě okomentoval vynikající horolezec Mirek Šmíd. Jeho vášeň pro sólolezení ve velkých stěnách, kterou ve filmech tak zajímavě popisuje a odůvodňuje, mu byla bohužel osudná. Letos tomu je dvacet let, kdy tragicky zahynul při sólovýstupu v Yosemitech.

Dionýsos a další žuloví obři (fotografie, Dušan Stoupa Janák, 60 minut)

Dušan ''Stoupa'' JanákUniverzální lezec a alpinista Dušan „Stoupa“ Janák je členem horolezecké reprezentace České republiky a za své výstupy získal od horolezeckého svazu několik ocenění „Výstup roku”. Ve své přednášce představí svůj letošní prvovýstup Dionýsos a také další jeho extrémně těžké výstupy vedoucí na žulové obry v oblasti Mont Blancu, v Americe, v Asii a za polárním kruhem.

Autana (dokument, 2012, anglicky/české titulky, 55 minut)

AutanaZnámý a po čertech odvážný britský lezec Leo Houlding je tentokráte až po uši ve venezuelské džungli při jeho prvovýstupu do ztraceného světa impozantní stolové hory Autana.

Můj život (fotografie, Adam Ondra, 60 minut)

Adam OndraAsi není třeba představovat našeho i světově nejlepšího lezce Adama Ondru. Hlavní téma bude Norsko, kde v posledních dvou sezónách strávil spoustu času. Ukáže nám příběh jedné z nejtěžších cest světa Change 9b+, ale také proč se mu tam tak líbí, jak to vše probíhalo a jestli tam má ještě vůbec co lézt. Krátce představí také cestu La Dura Dura. Budete mít možnost pochopit, co stojí za tím, že má stále tolik motivace lézt a snad nás tím také nakazí.

The Sensei (dokument, 2013, anglicky/české titulky, 35 minut) REEL ROCK 8

První film z letošní série Reel Rock 8. Třiačtyřicetiletý Yuji Hirayama je jednou z největších legend současného lezení. Na prahu svého sportovně-lezeckého důchodu se vydává dokončit jeden ze svých nejtěžších projektů, vrchol Kinabalu, na Borneu. Společníkem mu je mladý americký boulderingový mág Daniel Woods, jeden ze silově nejzdatnějších lezců na světě, který však postrádá zkušenosti z lezení v horách. Má tato nesourodá dvojice šanci na úspěch?

Spice Girl (dokument, 2013, anglicky/české titulky, 25 minut) REEL ROCK 8

Britská lezecká scéna je známá svojí striktní lezeckou etikou a nebezpečnými cestami, které jsou doménou mužské části lezců. Drobná blonďatá dívka Hazel Findlay je tím posledním koho byste mezi takovými lezci čekali. Byla první ženou, která přelezla britský obtížnostní a morálový stupeň E9. Hazel nemá problém s rozlámanou skálou, viklavým jištěním a dlouhými odlezy. Tentokrát se spojila s Emily Harrington a vydaly se do neprostoupených stěn Taghia Gorge v Maroku.

50 let lezení a přátelé z hor (fotografie, Joska Nežerka, 60 minut)

Joska NežerkaJiž více než padesát let se s námi Joska Nežerka podílí o své zážitky z lezení. Joska se prolezl skrze éru naboso, s lanem uvázaným na prsou, přes ručně vyráběné prsáky a sedáky až do dnešní doby komerčně dostupného matroše. Pepíno se s námi přijde podělit o svých padesát let strávených v horách a ve skalách. O svých úplných začátcích, kdy s tátou ve čtyřech letech vylezl na věž Bella Vista na Prachově. O kamarádech, se kterými dobývali věže Českého ráje, ve kterém strávil snad půlku svého mládí. A samozřejmě o velehorách, kam směřovaly jeho další kroky.

High Tension (dokument, 2013, anglicky/české titulky, 40 minut) REEL ROCK 8

Tento rok plnily titulky horolezeckých periodik po celém světě zprávy o fyzickém konfliktu pod nejvyšší horou světa. Jedna z nejsilnějších dvojic současného světového alpinismu Ueli Steck a Simone Moro byla napadena davem rozzuřených šerpů v táboře 2, při pokusu o vytvoření nejnovější cesty na Mount Everest. Ze strachu o své životy, museli horolezci okamžitě opustit horu. Incident vyvolal vlny obviňování mezi šerpy, západními horolezci a komerčními společnostmi horských vůdců. Uprostřed těchto bizarních událostí byl filmový štáb REEL ROCK, který se pokusí odhalit exkluzivní pohled na to, co se ten den stalo, a proč.

The Stonemasters (dokument, 2013, anglicky/české titulky, 10 min) REEL ROCK 8

Obsáhlá upoutávka na celovečerní dokument, popisujicí lezeckou scénu v Yosemitech za posledních 50 let. Film oživuje všechny tamní legendy, od epické bitvy Royala Robbinse s Warrenem Hardingem po havárii letadla s drogami v roce 1977 až ke stupňujícímu se napětí mezi horolezci a strážci národního parku. Tato upoutávka se zaměřuje na „sex-drogy-rock’n’roll” éru Jima Bridwella a jeho „Stonemasters“.


Festivalové triko

K jubilejnímu ročníku jsme si dali záležet s festivalovým trikem. Triko bude vyrobeno trvanlivým sítotiskem v pěti barvách. Na výběr jsou různé barvy. U dámské variantu lze vybrat mezi trikem s krátkými rukávy a tílkem s boxérskými zády. Objednávky byly ukončeny. V omezeném počtu bude možné trika koupit přímo na festivalu.
Doprovodný program

Před každým blokem proběhne losování o hodnotné výrobky společnosti Salewa! A komu nebude přát vrtkavá štěstěna, bude moci vybojovat pěkné ceny na jejich speciálním boulderstole v předsálí kina.


Sponzoři

Tento festival je podpořen grantovým fondem městské části Praha 3. Ceny do soutěže a tomboly věnuje Salewa a lezecké centrum Tendon Smíchoff.

            


Mediální partneři

            

Sherpafest 2012 (9. ročník)

SF2012 plakat

Děkujeme za obrovskou přízeň, kterou jste nás obdařili! Zaplněný sál při prvních dvou blocích a VYPRODANÉ bloky 3 a 4 hovořií za vše! Těšíme se na příští rok.

Fotky z akce

Fotky Jardy Rouna si můžete prohlédnout v galerii.

Mediální partner festivalu

Program:


13:00 Blok 1

Ještě svítí slunce? (fotografie, Honza Říha, 60 minut)
Honza Říha je nevidomý horolezec, který navzdory svému handicapu dosáhl několika hodnotných výstupů, které jsou i pro běžného horolezce často pouze z kategorie snů. Honza ve svém vystoupení ukáže svoji lezeckou cestu od začátků až po výstup ikonickou kilometrovou stěnou El Capitan v Yosemitech.

Deklaracja Nieśmiertelności (dokument, Polsko, 2010, polsky / české titulky, 29 minut)
Prohlášení nesmrtelnosti je netradiční dokument, jehož hrdinou je přední polský horolezec osmdesátých a devadesátých let Piotr Korczak. Dokument s temnou atmosférou a prvky uměleckých filmů ukazuje špičkového atleta, který odmítá stárnout. Tento film získal cenu za nejlepší dokumentární film na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech!


15:00 Blok 2

South America Climbing (fotografie, Marek Holeček, 60 minut)
Přední český horolezec Mára Holeček Vás zve na své vystoupení o lezení v čilské Patagonii: „První setkání s realitou ovšem znamenalo zpytovat svědomí. Jak se mohlo zrodit v mé tupé makovici to neoprávněné sebevědomí, že zrovna zde mohu uspět? V zemi, kde se při předpovědi počasí omezují na pouhé Bůh s Vámi přátelé. V krajině ostrých žulových katedrál, které nejspíš vypadly před dávnými časy z tlamy obřího draka a píchají svými tesáky nebe do břicha. Konečně je vidím na vlastní oči a je mi vše jasné, tak tady jsem v loji…“

Z A do B (ČR, 2012, česky, 20 minut)
Neotřelý dokument mladé kreativní dvojce Kletterkiddies, který odkrývá základní pravdy o lezení slovy Adama Ondry a další českých lezců. Dokument také ukazuje vytvoření nejtěžší pískovcové cesty „To tu ještě nebylo“.


17:00 Blok 3

Expedice Annapurna (fotografie, Honza Trávníček, 75 minut)
Téměř čtvrt století od poslední československé expedice stanuli Honza Tráva Trávníček a Radek Jaroš letos v květnu na vrcholu Annapurny. Ta je sice „pouze“ desátou nejvyšší osmitisícovkou, ale patří mezi nejnepřístupnější a nejobávanější. Honza nám přiblíží kvílení himálajského vichru, třeskutý mráz a všude číhající séraky.

The Dura Dura (USA, 2012, anglicky / české titulky, 27 minut)
Chris Sharma byl v posledních 15 letech králem sportovního lezení. Ve Španělsku vytvořil nejtěžší cesty vůbec. Teď do jeho oblasti přijíždí devatenáctiletý Čech Adam Ondra a přebírá jeho štafetu. Společně vytvářejí vůbec první cestu obtížnosti 9b+.

The Shark’s Fin (USA, 2012, anglicky / české titulky, 25 minut)
Legendární horolezec Conrad Anker byl 20 let posedlý vrcholem Shark’s Fin, což je velkolepý a dosud nevylezený žulový pilíř na 6310 metrů vysokou Mt. Meru v Indii. V roce 2008 se Anker, Jimmy Chin a Renan Oztruk po osmnácti dnech ve stěně dostali těsně pod vrchol, kde byli nuceni ustoupit. Po třech letech se navzdory pochybnostem vrací zpět.


20:00 Blok 4

Československé prvovýstupy v Himalájích a Karákoramu (fotografie, Jiří Novák, 60 minut)
Přednáška o bohaté historii československých prvovýstupů v Himalájích a Karákoramu v podání bývalého předsedy Českého horolezeckého svazu a vedoucího několika expedic Jiřího Nováka.

Wide Boyz (USA, 2012, anglicky / české titulky, 12 minut)
Lezení širokých spár v Americe dalo vznik undergroundové kultuře drsných lezců, kteří se nebojí lézt doslova až na krev. O to víc bylo šokující, když tuto komunitu narušili dva britští vetřelci Tom Randall and Pete Whittaker, kteří se rozhodli přelézt legendární širočiny amerického západu a vytvořit prvovýstup nejtěžší širočinou na světě, známou jako Century Crack.

Honnold 3.0 (USA, 2012, anglicky / české titulky, 32 minut) Alex Honnold je známý jako nejodvážnější sólový lezec své generace. Jak v této nebezpečné hře udržuje rovnováhu mezi ambicemi a pudem sebezáchovy? Od prvovýstupů na vysoké bouldery přes sóla obtížnosti kolem 9/10 UIAA, odvážně jištěné klasické výstupy až po rychlostní rekordy na The Nose, Alex Honnold se potýká s touto otázkou při přípravě na svoje zatím největší dobrodružství – sólo přelez stěn Mt. Watkins, El Cap a Half Dome v čase pod 19 hodin.


Sherpafest 2011 (8. ročník)

SF2011 plakat

Festivalová trička:

SF2011 damske trickoSF2011 panske tricko
(klikni pro zvětšení a barevné varianty)

SF2011 motiv tricka
(klikni pro zvětšení)

Sherpafest 2010 (7. ročník)

SF2010 plakat

Fotky z akce

Fotky Zdendy Lance si můžete prohlédnout v galerii.

Komu to nestačilo, tak se může znovu nechat oblažit naším punkem!

Trička

Dámy trička Páni trička

Sherpafest 2009 (6. ročník)

.

Návrh: Zdeněk Lanc

Fotky z akce

Fotky Zdendy Lance z fesťáku si můžete prohlédnout v galerii. Máte-li nějaké vlastní, tak nám je prosím pošlete.

Trička

Návrh motivu: Jitka Sinecká

Kniha návštěv

V knize návštěv nám můžete napsat co se vám na festivalu líbilo, co nelíbilo a dále co nebo koho byste chtěli přístě vidět nebo slyšet na příštím ročníku.

******************ODSTRANENO **************************

Poslední tričko k prodeji:
Dámské Červené/Red velikosti M – 250,- kč
Tabulku velikostí najdete na: dámské / pánské.

Pište svoji volbu na s předmětem Tricko

Návrh: Zdeněk Lanc

Návrh motivu: Jitka Sinecká

Po úspěchu triček z lo�?ského ročníku jsme pro letošek připravili nový motiv na základě ručně kreslené předlohy (náhled). Trika budou vyrobena sítotiskem, takže potisk bude velmi odolný a oproti lo�?skému modelu bude potisk “dvoubarevný” (černé obrysy a světlé plochy vzniklé odbarvením látky).

Na výběr je několik barevných variant uvedených v obrázku nahoře (levý sloupec – pánská trika, pravý sloupec – dámská trika). Tabulku velikostí najdete na: dámské / pánské.

Cena je 250 Kč. Objednávky například ve tvaru:

Objednávám [pánské/dámské] tričko ve velikosti [S/M/L/XL/(XXL - pro pány)] a barvě [viz. obrázek nahoře].

posílejte na s předmětem Tricko do nedělní půlnoci 11. října.

Kniha návštěv

Pokud nám chcete sdělit nějaký podnět, připomínku nebo jen poslat pozdrav, můžete použít naši knihu návštěv z minulého roku.

Doprovodný prodej

Opět se budou na Sherpafestu prodávat ručně vyráběné šperky, z dílny www.rajkoralku.cz.

A jako novinka bude možnost si na místě zakoupit originální pletený potah na maglajzák (certifikovaný od UIAA pro lezení na písku), od tvůrkyně letošního návrhu triček, Jitky Sinecké. Pokud máte zájem, napište si o libovolný design a tvar (růžové prasátko, medvídek, proužky, … ) na .

************************************************************

Sherpafest 2008 (5. ročník)

Návrh: Zdeněk Lanc, Foto: PT

Díky všem divákům a především skvělým účinkujicím na jubilejním pátém ročníku Sherpafestu 2008! Sešlo se nás nakonec 120, což nás velmi potěšilo.

Nově zde přibyly odkazy na knihu návštěv, fotky z místa činu, festivalovou znělku a možnost odkoupit fotky vystavné na Sherpafestu.

Kniha návštěv

V Knize návštěv nám můžete napsat co se vám na festivalu líbilo, co nelíbilo a dále co nebo koho byste chtěli přístě vidět nebo slyšet.

Znělka

Festivalovou znělku si můžete prohlédnout na stránkách Morchella Productions.

Fotky

Fotky Zdendy Lance z fesťáku si můžete prohlédnout na této stránce. Máte-li nějaké vlastní, tak nám je prosím pošlete.

******************ODSTRANENO **************************
Dost z Vás projevlo zájem o další várku triček. Pokud se sejde dost zájemců, rádi je znovu objednáme. Objenávky zasílejte na níže uvedený mail spolu s výběrem modelu, barvy a velikosti trička. Uzavěrka bude ve středu 12.11.2008.

Odprodej fotografií

Abychom snížili náklady na organizaci akce, tak jsme se rozhodli prodat vystavené fotografie Zde�?ka Lance a Pavla Trnky za ceny odpovídající nákladům. Jelikož se jedná o fotografie velikosti 30×40 cm nalepené na kvalitní Kapa podložku, tak cena za kus je 300,-. K mání jsou následující fotky:

01 03 04 06 10 11


Tyto fotografie již mají své zájemce, kterým děkujeme:
02 05 07 08 09 12 13

Trička

Novinka: Objednávejte novou várku triček do 12.11.2008!!!
Jelikož letošní ročník je 5. výroční rozhodli jsme se vytvořit a nabídnout vám trička. Motiv je sice pouze jednobarevný, avšak bude vytvořen sítoťiskem, takže vydrží mnoho vyprání. Na výběr je několik barevných variant. Skutečné rozměry velikostí S/M/L/XL/(XXL/XXXL) najdete na: pánské / dámské. Cena je 200 Kč. Objednávky například ve tvaru:

Objednávám [pánské/dámské] tričko ve velikosti [S/M/L/XL/XXL/XXXL] a barvě [dle obrázků dole].

Objednávky posílejte na .

Pokud vás na Sherpafestu zaujaly ručně vyráběné šperky, tak navštivte www.rajkoralku.cz.

******************ODSTRANENO **************************

Sherpafest 2007 (4. ročník)