Lístky Program Historie O nás
poster

PROGRAM

Blok 1 (12:30)

Ze zákulisí THC, Severe the Wicked Hand a...
(fotografie, Gabriela Vrablíková, 60 minut)

Přednáška samozřejmě o přelezu THC a mého prvního 9a, ale co je důležitější a snad i zajímavější – o tom, co se děje za oponou. O tlaku při projektování (vnitřním i vnějším) a jak se s ním dá vypořádat. A co všechno člověk podle mě potřebuje k maximálnímu výkonu v lezení aneb něco málo ze zákulisí tréninku.

Pathan Project
(dokument 2019, francouzsky / české titulky, 42 minut)

První lezci v nově otevřeném Pákistánském údolí plném nedotčených big-wallů. Pořádný zákus do žulových stěn, lokry jako lednice a nezbytná hudební produkce. To vše v podání osvědčené belgicko-francouzské party kolem Nicolase Favresse, kterou můžete znát z filmu Dodo's Delight.

Blok 2 (15:00)

Bylo mi poděšením aneb pojď dolů, debile!
(fotografie, Petr "Špek" Slanina, 60 minut)

Špek přijede do Prahy. Poprvý a dost možná naposledy, takže koukej přijít. Povypráví ti o svým přístupu k lezení na písku, o dělání cest, o zážitcích z míst, na který se bojíš jen podívat. Jeho přednášky jsou legendární, povinnost pro každýho lezce.

UFO (premiéra)
(dokument 2019, česky, 20 min)

Dokument o prvním průstupu Máry Holečeka a Zdeněka "Háčka" Háka severozápadní stěnou sedmitisícové nepálské špice Chamlang a také o těchto dvou existencích, kterým se to podařilo. Syrová analýza hrdinské dvoj-aureoly.

Onsight: Doug Scott (premiéra)
(dokument 2019, česky/anglicky, 20 min)

Jeden z nevýznamnějších horolezců 20. století, dnes 79. letý Doug Scott v patnáctém díle Onsajtu Honzy Šimánka. Setkání s legendou vysokohorského lezení v premiéře!

Egyptská hrana
(dokument 2019, česky, 11 min)

Egyptská hrana na Sfingu je klasická a oblíbená sedmová cesta ve Skaláku z roku 1961. Krátký dokument jehož natáčení se zůčastnil prvovýstupce Jiří Čihulka a jeho vnučka.

Blok 3 (17:45)

Boys 1970 - padesát let uplynulo, je načase pokoušet štěstí znovu
(fotografie, Redek Groh, 60 minut)

Vyprávění o prvovýstupu východní stěnou severního Hunadoy (6363m), ale i pohodovém skialpu na okolních kopcích stejně jako natáčení vzpomínkového dokumentu k výročí tragické expedice Peru 1970.

Reel Rock 14: The High Road
(dokument 2019, anglicky / české titulky, 17 minut)

Zatímco nejlepší boulderisté lezou těžké bouldery nízko nad zedmí, tak Nina Williams míří výše. Je nejspíše jedinou ženou, která bez lana přelezá ty nejtěžší highbally s výškou nad deset metrů. Dokument o nervy drásajících přelezech z míst odkud se nepadá.

Reel Rock 14: The United States of Joe's
(dokument 2019, anglicky / české titulky, 21 minut)

Utah je místem špičkového lezení a boulderingu, ale také konzervativním světem Mormonů, kovbojů a horníků. Střet dvou odlišných světů je nevyhnutelný. Podaří se jej překonat?

Blok 4 (20:30)

Mistři špatných bivaků - od Alp po Wadi Rum
(fotografie, Jáchym Srb, 60 minut)

Bivakování je umění a zároveň tvrdé řemeslo, vyžadující zkušenost, zručnost a důvtip. Kdo se chce ve stěně vyspat, musí tím vším disponovat. Jáchym nedisponuje ani jedním. Přesto se poslední desetiletí vytrvale vrací do vysokých stěn, kde tímto deficitem strádá. Proč to dělá? Jaké byly jeho nejhrůznější zážitky z nocí strávených ve stěně? A proč se nejlépe spí na střeše Goethe institutu?

Reel Rock 14: The Nose Speed Record
(dokument 2019, anglicky / české titulky, 63 minut)

Alex Honnold a Tommy Caldwell si berou zpět rekord v rychlostním přelezu cesty The Nose. Zatímco Alex Honnold tlačí na dokonalost přelezu, tak rodinný muž Tommy Caldwell zápasí s rizikem dlouhých a nebezpečných pádů, které při rychlostním stylu přelezu nevyhnutelně hrozí.

Afterparty (pokec & tanec, xx:xx - 02:00)SPONZOŘI

                       

PARTNEŘI


MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

      

Sherpafest [Šerpafest]/[Serpafest]