Lístky Program Historie O nás
poster

LÍSTKY

Lístky můžete koupit buď na jednotlivé bloky za 150 Kč nebo permanentku na všechny čtyři bloky za 490 Kč. Ke koupi budete přesměrováni na stránky kina Aero.


PROGRAM

Blok 1 (12:00)

Perestrojka je nutná!
(vystoupení hosta, Stanislav "Sany" Mitáč, 60 minut)

Když Lynn Hill (na ČB fotce) dělala společně s Gregem Childem první volný přelez této cesty roku 1995, bylo jednomu pět let a druhý ještě ani nebyl na světě. „Perestrojka Crack“ (850 m, 8+/9- UIAA na Pik Slesova, 4 240 m n. m.) však na kluky počkala v nezměněné podobě. Je to jedna z nejhezčích spár světa, za kterou se vyplatí přijet i ze stěnového Labáku a po cestě k ní si vyšlápnout několik horských sedel... O své zážitky a tipy z přelezu se podělí Standa Mitáč a Dan Podráský. Do Kyrgyzstánu vyrazili loni – v malém týmu, ale zato s velkými střevními problémy.

Život jedné Ryby
(dokument 2022, 20 min)

Tehdy se nic nesmělo stát, protože parťák ještě nebyl plnoletý. Igor Koller vylezl „Cestu přes Rybu“ v jižní stěně Marmolády v roce 1981 a jeho spolulezci Jindrovi Šustrovi bylo jen sedmnáct let. Společně se jim však povedlo vytyčit linku, která se díky svým 1200 metrům lezení stala prestižní alpskou záležitostí – dnes volně lezenou za 9- UIAA. Letos se do ní vydala dvojice mlaďáků Tomáš Lukášek + Ondra Hašek z týmu Sokolíků ČHS. Nad nimi celou dobu visel (skoro jmenovec obou) Lukáš Ondrášek, který jejich postup natáčel pro Příběh cesty eMontany. Stříhal Kuba Freiwald.

House of the Gods
(dokument 2022, anglicky / české titulky, 45 min)

Epický příběh měsíc dlouhé expedice na vrchol posvátné hory Mount Roraima, která se nachází v hlubinách amazonského deštného pralesa. Tým kolem populárního anglického lezce Leo Houldinga se vydává na 100 km dlouhou pouť napříč hustou džunglí až k masivní stěně, kterou chtějí čistě přelézt. Provázejí je místní průvodci, kteří pod horou stáli již několikrát a toužebně k ní vzhlíželi, ovšem nikdy na ni nevystoupili. Tým se tedy rozhodne, že je na vrchol vezme s sebou. Ví ale, do čeho se pouští?

Blok 2 (15:00)

Vrtám, tedy jsem
(vystoupení hosta, Jan Kareš, 60 minut)

Lezec, kamarád, ale také nadšenec do fitness. Jak to lze všechno skloubit? Co mě tak baví na čištění skal nejen v okolí Prahy? A proč raději vrtám nové cesty, než abych si užíval samotného lezení? V mládí jsem koktal, zlomil jsem si díky pádům a různým situacím už víc jak 40 kostí, a proto dobře vím, jak se dostat zpět do formy #bolestjemýtus. Byl jsem vicemistr ČR v lezení a mé nejlepší umístění na závodech světového poháru bylo 17. místo. Jsem držitelem několika světových Guinnessových rekordů ve shybech na hrazdě a několikanásobný ocelový muž. Navrtal jsem téměř 1000 prvovýstupů.

Brit Rock 2022: Sea to summit (česká premiéra)
(dokument 2022, anglicky / české titulky, 30 min)

Sledujte divokou partu lezců (Jacob Cook, Bronwyn Hodgins, Angela Vanwiemeersch, Kelsey Watts), kteří se spolu s profesionálním kameramanem (Jaron Pham) vydávají na velkolepou expedici Grónskem. 450 km dlouhou plavbou na kajacích se dostanou k 800 m vysoké stěně 'Sanderson's Hope', která se tyčí přímo z Arktického oceánu. Tento majestátný big wall dosud nebyl nikdy vylezen čistě. Podaří se to tomuto týmu? Diváka rozhodně čeká dechberoucí podívaná.

Brit Rock 2022: Queen Lines (česká premiéra)
(dokument 2022, anglicky / české titulky, 35 min)

Film dokumentuje pozoruhodnou návštěvu americké lezkyně Anny Hazelnutt v britském Walesu. Anna spojí síly s Tomem Randallem (Wide Boyz) a začnou se dít věci. Anna je sympatická a velmi odhodlaná, ale její zkušenosti s lezením po vlastním jsou minimální. I tak se pod Tomovým dohledem pokusí vylézt vytouženou linku Quarryman v severním Walesu a udělat první ženské opakování pověstné cesty Walk of Life v Devonu. Tom spatřuje výjimečnost Anny v tom, jak rychle je schopná se pod jeho vedením zlepšovat. Sledujte, jak si Anna poradí s touto smělou výzvu, a užijte si strhující lezecké výkony.

Blok 3 (18:00)

Je důležité dobře vypadat i lézt? aneb Ženy a lezení
(vystoupení hosta, Lucie Hrozová a Edita Vopatová, 60 minut)

Jsme holky a lezení je náš život. Naše ženská jemná bytost každodenně odolává bolesti, strachu, výzvám a různým nástrahám. Lezení už dávno není pouze mužským sportem, a proto se s vámi rádi podělíme o naše zkušenosti, zážitky a tajemství skrývajících se za postavou Lezkyně. Doufáme, že přednáška Vám přinese nový pohled na lezení žen a spoustu rad, jak v takovém lezeckém světě chodit s nasazením a úsměvem.

Přední české všestranné lezkyně, obě mají na kontě titul Mistryně ČR, ve skalách cesty do obtížnosti 8c, Edit dokonce jako první žena v ČR. Potkáte je, jak lezou XI na písku a jindy zas obtížné bouldry a Lucce se mimo x medailí a vítězství ve Světovém poháru podařilo dokonce zdolat jako prvnímu člověku nejtěžší mixovou cestu na světě a posunout tak hranici možného. Nejraději však lásku k lezení předávají dál, věnují se tréninku těch nejmladších i dospělých a specializují se také na ženské lezecké výukové kempy.

Brit Rock 2022: Ephemeral (česká premiéra)
(dokument 2022, anglicky / české titulky, 55 min)

Ephermal je novinkou z dílny anglického filmaře Alastaira Leea. Skotská scéna zimního lezení je něco, co Alastair vždy obdivoval. Tento rok se konečně pokusil zachytit unikátního ducha a ohromující prostředí skotského zimního lezení. Výsledek jeho snažení je film, který je tentokrát opravdu výjimečný. Špičkoví lezci Guy Robertson a Greg Boswell se snaží o nové zimní prvovýstupy. Jak je známo, sezóna 2021/2022 byla jedna z nejhorších za poslední dobu, což ještě přidává na dramatičnosti jejich snažení. Greg a Guy se pokusí o prvovýstupy v opravdu mimořádných terénech v těch nejimpozantnějších lezeckých oblastech. Po zhlédnutí filmu bude všem jasné, proč je skotské zimní lezení tak speciální.

Blok 4 (21:00)

S lanom aj na koniec sveta
(vystoupení hosta, Ondrej Húserka, 60 minut)

Ondrej Húserka je slovenský lezec a alpinista. Začínal s lezením na skalách odkiaľ sa v priebehu niekoľkých rokov dostal do hôr, ktoré ho vždy fascinovali. Rýchlo zistil, že lezenie môže mať úplne iné rozmery, stačí na to len jediná vec – opustiť svoju komfortnú zónu. Na to však treba obrovskú dávku psychickej odolnosti, vytrvalosti a veľa skúseností, ktoré dokázal v horách získať prelezmi veľkého množstva ťažkých ciest v oblasti Mont Blancu, v Dolomitoch a samozrejme v našich Slovenských Tatrách. Výsledkom je napriklad prvovýstup "Summer Bouquet" na Alexander Block Peak, alebo zopakovanie legendárnej cesty "Southeast ridge" na Cerro Torre.

Reel Rock 16: Cuddle (česká premiéra)
(dokument 2022, anglicky / české titulky, 33 min)

Tommy Caldwell a Adam Stack zkoušejí přelézt hřeben se 17 výstupy na místní vrcholy. Táto výzva se však ukáže nad Adamovy síly, a tak si Tommy k sobě přizve svého klasického parťáka Alexe Honnolda. Ani jejich pokus však neprobíhá zcela hladce, a tak se na scénu opět vrací Adam.

Reel Rock 16: Bridge Boys (česká premiéra)
(dokument 2022, anglicky / české titulky, 28 min)

Několikadenní expedice ve stropové širočině v podání Wide Boyz (Pete Whittaker a Tom Randall): nejdelší, nejtěžší a nejšílenější spárový počin, o který se kdy kdo pokusil.

Afterparty (pokec & tanec, xx:xx - 02:00)SPONZOŘI

                       

PARTNEŘI


MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

      

HISTORIE

17. ročník (2021)

16. ročník (2019)

15. ročník (2018)

14. ročník (2017)

1. až 13. ročník (2004-2016)

O NÁS

Sherpafest je jeden z mála čistě horolezeckých festivalů, který se programově vyhýbá zdánlivě blízkým cestovatelsky outdoorovým tématům (sněhokřuping, hydrotreking, …) plevelícím mnohé ostatní horolezecké festivaly. Původně vznikl jako akce pro kamarády z oddílu HO Sherpclimb. Sherpafest si klade ambiciózní komerční cíle. Vydělat pořádnou rejži, abychom se na after party mohli zlejt nechutně drahou kořalkou.

Na Sherpafestu se pravidelně podílejí následující lidé:

Festivalová honorace/nádeníci Ondra Smrž, Pavel Trnka, Jirka Řehoř, Oldřich Koza
Moderátoři Jáchym Srb (dříve: Marek Holeček, Zdeněk Hák, Jiří Lautner, Ondřej Řípa, Lukáš Pospíšil, Martin Leníček, Janina Dostálová)
Organizační podíl na starších ročnících Ondřej Řípa, Zuzana Bártová, Janina Dostálová

Kontakt:

Sherpafest [Šerpafest]/[Serpafest]