Lístky Program Historie O nás
poster

LÍSTKY

Lístky můžete koupit buď na jednotlivé bloky za 150 Kč nebo permanentku na všechny čtyři bloky za 490 Kč. Ke koupi budete přesměrováni na stránky kina Aero.


PROGRAM

Blok 1 (12:00)

Nedori
(fotografie, Dalibor "Nedori" Mlejnek, 60 minut)

Lezec kolmých, převislých i stropních širočin Evropy i světa. Poprvé se navázal na lano, když mu bylo 5, jak jinak než v Ráji. Popovídání o jeho dosud stoupající lezecké kariéře, prvních výletech do zahraničí těsně po revoluci a minulých o současných projektech jako jsou Turkey crack v Cadarese, nebo Rays roof na britském Gritu.

Swissway to Heaven
(dokument 2021, francouzsky / české titulky, 55 minut)

Švýcarsko je opravdovým rájem vícedélkového lezení. Je to také rodiště Cedrica Lachata. Jeho smysl pro humor a neutuchající nadšení pro věc vás provedou přes 5 ikonických vrcholů a pohoří Švýcarska: Eiger, Gastlosen, Wendenstöcke, Lauterbrunnen a Rätikon. Kromě záběrů ze zásadních lezeckých cest obtížnosti 8a a výše se od prvovýstupců dozvíte o vývoji našeho sportu a lezeckého vybavení od tradičního stylu až po moderní sportovní lezení.

Blok 2 (15:00)

Lezenie horské, lezenie slovenské
(fotografie, Martin Krasňanský, 60 minut)

Martin má v Tatrách dvacet moderních prvovýstupů a k tomu spoustu dalších po celém světě – Jordánsko, Indie, Pákistán, Patagonie, Grónsko.

Brit Rock 2021: E11 Lexicon (česká premiéra)
(dokument 2021, anglicky / české titulky, 20 min)

Ostřílený univerzální lezec Neil Gresham zraje jako víno. Ve svých 50 letech přelézá své nejtěžší projekty v Lexiconu. Převislá stěna Pavey Ark’s East Gully v Lake District se vyznačuje titěrnými chyty a především tím, že v ní není žádné fixní jištění. Úspěšný přelez by znamenal jeden z nejvýznamnějších lezeckých počinů v Británii. Diváci budou svědky jedněch z nejdelších poletů, které kdy byly natočeny. Crux cesty je v místě, kde hrozí 25metrový pád. Pevně se držte a staňte se svědky toho, zda Neil přeleze svůj životní projekt!

Brit Rock 2021: Great Sheikhs (česká premiéra)
(dokument 2021, anglicky / české titulky, 30 min)

Sledujte nejdrsnějšího britského tradičního lezce Leo Houldinga na jeho expedici po nikdy nepřelezených věžích v saudskoarabské poušti. Spolu se svým parťákem Waldo Etheringtonem vám připraví ohromující podívanou na jejich pískovcové prvovýstupy. Vrcholem jejich výpravy je prvovýstup na A’Atir, pravděpodobně nejvyšší pískovcovou věž na světě!

Blok 3 (18:00)

Mladé pušky
(fotografie, Albert “František“ Bulička, Anička Šebestíková, 60 minut)

Současné naděje českého lezení. Mladí lezci na svojí cestě k vrcholu. Křehká Anča a její širočiny, František a jeho první české opakovaní cesty Ave Cesar z dílny Didiera Bertholda.

Brit Rock 2021: Kjerag Solo (česká premiéra)
(dokument 2021, anglicky / české titulky, 15 min)

Petea Whittakera, proslulého spáraře, netřeba představovat. V tomto filmu však uvidíme Petea v jeho free solo přelezu impozantního norského útesu Kjerag. Pete nebojuje jen se svými vlastními schopnostmi, ale také se zvlhlým, špinavým a nevlídným materiálem. Když Pete uspěje, bude se jednat nejen o první solo přelez Kjeragu, ale také o Petův první free solo big wall vůbec.

Brit Rock 2021: Fall Theory (česká premiéra)
(dokument 2021, anglicky / české titulky, 45 min)

Franco Cookson se na světové lezecké scéně objevil před 10 lety a od té doby za sebou zanechal nesmazatelnou stopu. Poprvé o sobě dal vědět prvovýstupy ve své domovské oblasti North York Moors, které však byly lezeckou komunitou přijímány vesměs skepticky. V roce 2017 si zapsal první přelez nesmírně nebezpečné cesty Nothing Lasts v oblasti Northumberland. V tomto filmu budete svědky Francova pokusu překonat sám sebe a vylézt ještě těžší a odvážnější linku. Z některých záběrů vám opravdu bude běhat mráz po zádech. Je Franco šílenec, nebo lezecký génius? Obrázek si udělejte sami!

Blok 4 (21:00)

The Alpinist
(dokument 2021, anglicky / české titulky, 92 minut)

Marc-André Leclerc leze sám, daleko od světel reflektorů. Na odlehlých alpských stěnách předvádí jedny z nejodvážnějších sólo výstupů historie. Navzdory tomu o něm skoro není slyšet. Žádné kamery, žádné lano a žádný prostor pro chybu. Leclercův přístup představuje samotnou podstatu sólo lezení. Filmovému štábu se stydlivého kočovníka, který nevlastní ani mobilní telefon ani auto, nedaří dostihnout.

Afterparty (pokec & tanec, xx:xx - 02:00)SPONZOŘI

           

PARTNEŘI


MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

      

HISTORIE

16. ročník (2019)

15. ročník (2018)

14. ročník (2017)

1. až 13. ročník (2004-2016)

O NÁS

Sherpafest je jeden z mála čistě horolezeckých festivalů, který se programově vyhýbá zdánlivě blízkým cestovatelsky outdoorovým tématům (sněhokřuping, hydrotreking, …) plevelícím mnohé ostatní horolezecké festivaly. Původně vznikl jako akce pro kamarády z oddílu HO Sherpclimb. Sherpafest si klade ambiciózní komerční cíle. Vydělat pořádnou rejži, abychom se na after party mohli zlejt nechutně drahou kořalkou.

Na Sherpafestu se pravidelně podílejí následující lidé:

Festivalová honorace/nádeníci Ondra Smrž, Pavel Trnka, Ondřej Řípa, Jirka Řehoř, Oldřich Koza
Moderátoři Jáchym Srb (dříve: Marek Holeček, Zdeněk Hák, Jiří Lautner, Ondřej Řípa, Lukáš Pospíšil, Martin Leníček, Janina Dostálová)
Organizační podíl na starších ročnících Zuzana Bártová, Janina Dostálová

Kontakt:

Sherpafest [Šerpafest]/[Serpafest]