Lístky Program Historie O nás
poster

PROGRAM

Blok 1 (12:15)

Lezecké drobky
(fotografie, Jan “Drobek” Krch, 60 minut)

Vzpomínky nestora československého horolezectví Honzy “Drobka” Krcha na expedici do afghánského Hindukúše v roce 1978, výstup na Shivling v roce 1986 a horolezecké působení v KLDR.

Lezení na písku – sedmdesátá léta
(dokument, ČR, 2017, 32 minut)

Lezení v pískovcových oblastech Čech očima Karla Vlčka v letech 1968 až 1973 na fotografiích a záběrech 16 mm kamery.

Onsajt: Igor Koller
(dokument, ČR, 2017, 20 minut)

Tradičně netradiční pohled Honzy Šimánka do života Igora Kollera, který je autorem mnoha prvovýstupů v Tatrách, na českém písku a v Alpách a je dlouholetým předsedou slovenského horolezeckého svazu JAMES.

Blok 2 (15:00)

Diretissimy v důchodkách
(fotografie/rozhovor, Michal Coubal, 60 minut)

Ctitel čistého lezení a neustále hledající prvovýstupce Michal Coubal bude vzpomínat na extrémní směry nejen v české kotlině.

„Rock Empire“ 8a: Dvě holky ve velké stěně
(dokument, ČR, 2017, 35 min)

Opakování prvovýstupu Ondry Beneše a Tomáše Sobotky v Jordánsku na Jebel Rum cestou Rock Empire (8a) v podání Terky Svobodové a Petry Růžičkové.

Smím Prosit?
(dokument, ČR, 2017, 20 min)

Dokument o několikaletém projektu sólových výstupů na písku. Aneb Alex Honnold po česku...

Blok 3 (17:45)

Slovenská střela
(fotografie, Jozef Krištoffy, 60 minut)

Mladá slovenská naděje v hlavní roli prvovýstupu Summer Bouquet (9+) nad hranicí 5000 metrů v kyrgyském Pamíro-Alaji.

Reel Rock 12: Break on Through
(dokument 2017, anglicky / české titulky, 30 minut)

Přelézání nejtěžších sportovních cest je výhradně mužskou záležitostí. Margo Hayes, málo známá lezkyně z Boulderu v Coloradu, je odhodlána to změnit. Přestěhovala se proto do Evropy, kde trénuje, aby přelezla dvě ikonické cesty ve Francii a Španělsku. Posouvá své fyzické a psychické možnosti až na samotný limit a riskuje zranění. Uspěje?

Reel Rock 12: Above the Sea
(dokument 2017, anglicky / české titulky, 30 minut)

Chris Sharma zůstává největším deep water sólistou. Deset let po jeho přelomovém přelezu majestátního oblouku se Chris vrací na Mallorcu, kde objeví strmou stěnu s linií drobných chytů. Pokud dokáže spojit všechny pohyby a ustát několik infarktových pádů do moře, tak vytvoří vůbec nejtěžší deep water sólo linii na světě.

Blok 4 (20:30)

Satisfaction
(fotografie, Zdeněk “Háček” Hák, 60 minut)

Završení dlouholetého snažení Máry Holečka pohledem jeho spolulezce Zdeňka “Háčka” Háka. Výstup na Gasherbrum novou cestou Satisfaction.

Reel Rock 12: Safety Third
(dokument 2017, anglicky / české titulky, 30 minut)

Pro většinu lezců je bezpečnost na prvním místě, ale Brad Gobright mezi ně určitě nepatří. Nadopovaný prošlými donuty a beze strachu z pádů posouvá tento mladý talent hranice děsivého tradičního a sólo lezení. Potom co přežil několik děsivých výstupů se rozhodl pro svůj zatím vůbec nejdovážnější vystup – první sólo děsivě exponované a těžké cesty.

Reel Rock 12: Stumped
(dokument 2017, anglicky / české titulky, 30 minut)

“Nechci být známá jenom jako jednoruká lezkyně.”, říká Maureen Beck. “Chci být dobrou lezkyní.” Maureen Beck se možná narodila bez levého předloktí, ale to ji nezastavilo. Dává dlouhé polety na osmičkových cestách, drtí převislé bouldery a u toho sází jedno pivo za druhým. Ovšem není tady pro vaší inspiraci. “Lidé říkají: Koukni jednoruká lezkyně, teď nemám žádné výmluvy. A já říkám, kámo, ty si nikdy neměl nárok na žádný výmluvy.” Maureen je tady aby drtila cesty s jedním krvavým pahýlem, který ji dostane na vrchol.


SPONZOŘI

           

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI